4 Nisan 2014 Cuma

murat boz beresi, klasik erkek beresi ve amigurumi top


işte karşınızda kuzularım, kara kuzu ve sarı kuzu :) pek bi ev halleri yalnız, yaka paça kaymış :)

herşey, "hep başkalarına örüyorum, oğullarıma da birer bere öreyim, hem kışın sıcacık giysinler hem de örgü örerken onları ihmal ettiğimi düşünmesinler." dememle başladı. bi ara durup kendime baktığımda farkettim ki deliler gibi bere örüyorum. o sipariş olsun, bu hediye olsun, onu büyüteyim baban taksın, sana yenisini öreyim derken 8 tane bere örmüşüm. herkes güle güle kullanmıştır inş. benim kuzuları sorarsanız bera'nın beresi kışın büyük bi kısmını okulda veya etüdde geçirdi. unutmadığı sayılı günlerde kullanabildi ancak. taha'nınki ise ilk deneme olduğu için biraz geniş olmuş, gözünün önüne düştükçe takmak istemedi. abisinin, babasının eski berelerini kullanmayı tercih etti daha çok. ona ördüğüm bereyi de ben haftasonu sabah yürüyüşlerinde kullandım, oh pek güzel oldu :)


bera'nın başındaki bildiğimiz klasik temel beresi. ahaha bu adı ben koydum, uydu bence. 1 ters 1 düz lastik başlayıp sonra düz örgüye geçtim. tepesini de düzenli aralıklarla kesip bitirdim. dikerken kıvıracağım kısmın dikişinin içe gelmesine dikkat ettim. tarif falan yok yani kafadan uydurma. 

murat boz beresi için nette tarifler var ama ben biraz onlardan faydalandım biraz da deneme yanılma yöntemiyle ayarladım sayıları, arttırmaları, eksiltmeleri. eksiltme yok gerçi. 2 ters 2 düz lastikten sonra düz örgüye geçerken ve bir de 10-15 sıra sonra arttırma yaptım. son kısmına örerken delikler yaptım. en son tüm ilmekleri kesip hazırladığım kordonu deliklerden geçirip büzdüm.

ne tarif yapmışım yalnız. sayılarını da vermek isterdim ama 8 berenin 8'i de farklı örüldü. ördüğüm kişiye, kullandığım ipe ve biraz da ruh halime göre değiştirip durdum sayıları. sonuçta alengirli bi tarafı da yok yani alt tarafı bere.


alttaki pembeli bere internetten tanıştığım, daha sonra izmirde evine misafir olduğum, bizi çok güzel bir kahvaltı sofrası ile ağırlayan canım arkadaşım sinem'in güzel kızı masal'a hediye gitti. grili beyazlı bereyi daha önce yayınlamıştım aslında. o da yine internetten (aynı arkadaş grubu) tanıştığım, daha sonra istanbullardan gelip evime misafir olan arkadaşım asuman'ın yakışıklı oğlu ersel'e gitmişti. işte burada.


bu alttaki arkadaşım hadiye'nin oğlu selim'in beresi. hani ingilizce proje ödevi için tişört üstüne keçeden armut burunlu bi adam yapmıştık, işte o selim. hadiye sipariş vermişti aslında iki oğlu için de. (diğeri yukarıdaki kırmızı grili murat boz beresi) ama ben uzun zamandır onlara bir hediye almayı düşünüyordum zaten. sonuç olarak berelerimin hepsi hediye oldu ve hediye vermek insanı ne kadar mutlu ediyor yahu... tabi bera bunu görünce ben de sarı lacivert istiyorum dedi. aynısından ona da ördük. topu da bize geldiklerinde görmüşlerdi ve ses yapmıyor ne güzel diye istemişlerdi. onu da takım yapıverdim en fenerlisinden.
ve bu da yeğenimiz yasin'in beresi. geçen sene sbs'de denizli 2.'si, türkiye 99.'su olarak bizi tıpkı tıp fakültesini kazanan ablası gibi gururlandıran yeğenimiz. eltimin çocukları olsalar da aslında kardeşim gibi gördüğüm, bana kendimi hala genç hissettiren iki tane pırıl pırıl genç :)

ilk defa bu bereyle kullandığım alize lanagold'a bayıldığımı da söylemeden geçemeyeceğim.


ve aşağıdakiler de murat boz berelerinde kullandığım iplerin bazıları....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorum yaptığınız için teşekkürler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...